Tiroksin hormonu ne işe yarar? Görevleri nelerdir?

Ana Sayfa » Blog » Tiroksin hormonu ne işe yarar? Görevleri nelerdir?

Tiroksin hormonu ne işe yarar? Görevleri nelerdir?, Tiroksin hormonu eksikliği nelere yol açar?, Herkese Merhabalar doktornumarasi.com takipçileri bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımız için Tiroksin hormonu ne işe yarar? Tiroksin hormonu eksikliği nelere yol açar? başlığı altında geniş bir şekilde bilgiler vermeye çalıştık..

Tiroksin hormonu ne işe yarar? Tiroksin hormonu eksikliği nelere yol açar?

Vücudun kilo alma ve verme durumunu kontrol eden Tiroksin hormonu tiroid bezi aracılığıyla salgılanır. Lakin tiroid bezinde yaşanan herhangi bir bozukluk tiroksin düzeysini olumsuz erkiler. Bunun akabinde de vücut fonksiyonlarında bozukluklar meydana gelir. Tiroksin hormonu ne işe yarar? Tiroksin hormonu eksikliği nelere yol açar?

Vücuttaki hücrelerin daha işlevsel olması için hormonal dengeye ihtiyaç mevcuttur. Tüm vücuda yayılması içinde kan akışının normal olması gerekir. Hormon salınımının en temel görevi tiroid bezinindir. Trioid bezi vücuttaki tüm hormon hücrelerin salınımı en iyi biçimde yapmadığında hormon düzeylerinde arada bir iniş ve yükseliş meydana gelebilir. Tiroksin hormonu da bunlardan biridir. Serbest t4 hormonu ile salgılanan tiroksin vücudun dengeli kilo alınımını destekler. Sağlıklı beslenme de bi hayli etkili olan tiroksin hormonu düştüğünde bununla birlikte farklı hastalıklarda getirebilir. Ayrıca erken tedavi edilmediğinde de sağlık poblemlerina neden olabilir.

  • Tiroksin hormonu tiroid bezi aracılığıyla salgılanır.
  • Tiroksin hormonu vücudun kilo kontrolünü sağlar.
  • Düşüklüğü sırasında besinlerden alınan vitamin ve minerallerin yeterli miktarda kan karışmasını önüne geçer. 
  • Ayrıca düşüklüğü metabolizmanın yeterli miktarda çalışmasının önüne geçer. 
  • İçeriğinde iyot bulunan bu hormon çeşidi kan akışını ve kalp atışının da kontrollü olmasını sağlayarak vücut sağlığını korur. 

tiroksin hormonu kan testi ile düşük ya da yüksekliği görülür

TİROKSİN HORMUNU NE İŞE YARAR?

Tiroksin hormonu vücutta çok yönlü fonksiyona sahiptir. Yağ, protein ve karbonhidrat gibi mühim değerlerin vücut içinde dağılımını gerçekleştirerek metabolizmanın yapısını kontrol eder. Vücudun adeta enerjisini tespit eden tiroksin hormonu bunun bunun yanında kas ve sinir sistemi içinde gerekli bir hormon salınımıdır. Hücrelerin dokularını yeniler. Kan akışının bunun yanında kanda buluna oksijeni tüm vücuda eşit olarak dağıtır. Serbest t4 hormonu yeterli salınım yapamadığında ise farklı ciddi hastalıklar görülmektedir.

tiroksin hormonu tiroid bezinde bulunur

TİROKSİN HORMONU EKSİKLİĞİ NELERE YOL AÇAR?

Çocukluktan ergenliğe geçiş sırasında tiroksin hormonu azalınca zeka geriliği, üreme organlarında bozukluk, fiziksel gelişimde azalma hatta cüce kalmasına bile neden olabilir. Bunun aynı sıra tiroksin hormonu az salgılandığında vücut virüslere karşı zayıf kalır. Çünkü hücreler kendini hızla yenileyemez. Bu da birinin enerjisini düşürür.

Halsizlik odaklanma da zorlanma gibi durumlara yol açar.

Her hormonal dengesizlikte olduğu gibi tiroksin hormonunda da terleme sorunu yaşanır. Lakin aksi bir durum tiroksin hormonu eksikliğinde terleme azalır.

Üşüme ve titreme gibi durumlara yol açar.

Metabolizmanın hız düştükçe kabızlık görülür.

Üreme hormonlarını da olumsuz etkilediğinden adet düzensizliği ve sancıları çok olur. Guatr hastalığı riski artar.

En yaygın durum ise saç dökülmesi ve stresin görülmesidir.

Ayrıca üreme azlığına da yol açabilen tiroksin hormonu eksikliği ödem çoğalmasıyla kilo alımına neden olmaktadır.

SAĞLIK BLOG Sizler için hazırladığımız sağlık ve ilgili konularda makaleleri inceleyebilirsiniz.

tümünü göster
DİŞ FIRÇALAMA KADAR ÖNEMLİ VE ETKİLİ:DİL TEMİZLİĞİ!

Blog DİŞ FIRÇALAMA KADAR ÖNEMLİ VE ETKİLİ:DİL TEMİZLİĞİ! Ağız kokusu sosyal hayatımızı olumsuz etkileyen bir faktördür. Kötü ağız kokusu için birçok sebep olabilir. Çürük dişler , kanamalı dişetleri,... 07 Mayıs 2022

Porselen Laminalar

Blog Porselen Laminalar Yaprak porselen olarak bilinen lamina ,dişlerin ön yüzeylerinden 0.3-0.5 mm aşındırma yapılarak ya da dişlerden hiç aşındırma yapmadan uygulanan... 07 Mayıs 2022

Doktor’un dijital dünyada rehberi olmaya devam ediyoruz. - Doktor Numaraları | Doktor Online Muayene