Doktor Sitesi, sağlık bilincini artırmayı ve doğru sağlık kararları almanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Giriş Yeni Üyelik

Hayıt tohumunun faydaları saraçoğlu

Ana Sayfa » Blog » Hayıt tohumunun faydaları saraçoğlu

Hayıt tohumunun faydaları saraçoğlu, Hayıt tohumunun faydaları nelerdir? Hayıt tohumu ve bal karışımı yerseniz.., Herkese Merhabalar doktornumarasi.com takipçileri bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımız için Hayıt tohumunun faydaları nelerdir? Hayıt tohumu ve bal karışımı yerseniz.. başlığı altında geniş bir şekilde bilgiler vermeye çalıştık..

Hayıt tohumunun faydaları nelerdir? Hayıt tohumu ve bal karışımı yerseniz..

Eski çağlardan beri kadınların tıbbi nasıl tedavi edileceğinde kullanılan hayıt tohumu anne sütünü artırarak kadınları menopoz ve adet zamanlarındaki hormon bozukluklarını dengeler. Peki hayıt tohumunun faydaları neledir? Yüzsenelerdır alternatif tıpta hayıt tohumu, kansere karşı en doğal ilaç olarak görülür. kullanılan Sizler için herkes aracılığıyla bilinmeyen fakat mucize bir bitki olan hayıt bitkisini ve tohumunu araştırmaya koyulduk.

Hayıt tohumu, ülkemizde Güney Anadolu’da yetişir. Güzel bir kokuya sahip hayıt tohumu parfüm sektörünün bunun yanında kişisel bakım ürünlerinde de kullanılır. Arıların bu bitkinin polenlerinden yaptıkları bal ise bir çok hastalığa iyi geldiği hatta bağışıklık sistemini kanserli hücrelere karşı kuvvetlendirdiği bilinir. Kullanımı Antik Yunan’a kadar da uzanana hayıt tohumu tıbbı tedavi yönteminde doğal ilaç olarak kullanılır. Mine çiçek ailesine ait olan hayıt tohumu görüntü olarak lavantaya benzer. Deniz kenarı ve kayalık bölgelerde, genelde tınlı bünyeli, nötr ve hafif alkali, kireççe yoksul, tuzluluk tesirinin olmadığı, değisen miktarlarda organik madde içeren, azotlu ve azotça zengin, fosfor yönünden zengin, potasyumca eksik topraklarda yetişen bu bitki tam vitamin deposudur. Kökleri ip boyama sektöründe kullanılır. Çalı görünümde olan bitkiden toplanılan yaprak ve tohumlar kurutularak kullanılır.

  • Doğurganlığı artırır. Anne sütünü çoğaltır.
  • Hormonları dengeler.
  • Bağırsaklardaki parazitleri temizler. 
  • Kanseri önler.
  • Bal ile karıştırılıp bitirildiğinde karaciğerin temizlenmesini destekler. 

HAYIT TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR?

  Anne adaylarının tüketmesi önerilen bir bitkidir. Çünkü hayıt tohumu anne sütünü artırır. Aynı zamanda anne sütünün içindeki vitamin ve mineral değerlerini yükseltir.

Özellikle kadınlarda sürekli olarak yaşanan hormonal bozukluklara bağlı gelişen depresyon ve stres hastalıklarının yaşanma olasılığını azaltır. Aynı zamanda menopoz zamanındaki durumların şiddetini azaltır.

hayıt tohumu

– Bazı bireylerde terleme adeta hastalık haline dönüşür. Hayıt tohumu ter bezlerinin daha doğru çalışmasını sağlayarak yaşanan aşırı sıvı kaybını önleyerek vücudun kötü kokmamasını destekler.

Yapılan bazı araştırmalarda çikolata kisti gibi yaygın olan kadın hastalıklarının nasıl tedavi edileceğinde en etkili doğal ilaçtır.

Zehirli hayvanların sokmalarına karşı panzehir özelliği bulunur.

hayıt bitkisi

İshale neden olan bağırsaktaki parazitlerin idrar yolu ile atılmasını destekler. Güçlü bir gaz gidericidir.

Hemen hemen her kadının ay başınd ayaşadığı adet bundan dolayı yaşanan dengesiz hormonlar bir çok sağlık sorununa zemin hazırlar. Hayıt  tohumu bu sürede ve ardından da düzenli bitirildiğinde hormonları dengeleyer. Aynı zamanda regl dönemlerinde yaşanan şiddetli ağrı ve sancılara iyi gelir.

Cilt sağlığı için de birebir etkisi mevcuttur. Özellikle yağlı ciltlerde t bölgesinde gittikçe artan siyah nokta oluşumlarını durur. Anti-aging etkisi aracılığıyla ciltteki akne ve sivilce problemlerini azaltır. Cildin sağlıklı görünmesini sağlar.

hayıt tohumunun faydaları

Yağlı ve karbonhidratlı yemekler ardından yaşanan hazımsızlığı giderir. Bunun bunun yanında sindirim fonksiyonlarını artırır. Bağırsak florasını dengeleyerek herhangi bir sağlık sorununun yaşanmasını önler.

Hayıt tohumu rahim duvarlarını kuvvetlendirir. Bu özelliği aracılığıyla düşük riskini azaltır. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda kadınlardaki hamile kalma hormonunu artırarak gebelik oranını yükseltir.

Kadınların bunun yanında erkeklerde faydası mevcuttur. Prostat kanseri gibi erkeklerde yaygın görülen kanser hastalığının oluşmasını önüne geçer.

hayıt tohumu balı

HAYIT TOHUMU VE BAL KARIŞIMI NE İŞE YARAR? 

Bazı bal üretim merkezlerinde arıların yalnızca hayır tohumundan aldıkları polenlerle bal üretilmesi desteklenir. Lakin bu bal bi hayli pahalıdır. Güçlü bir vitamin ve mineral deposu olan bu balı alamayanlar için alternatif tıp uzman kişilerı bir kavanoz bal ile 5 yemek kaşını dövülmüş hayıt tohumunu karıştırıp bir gün boyunca serin bir yerde muhafaza ettikten sonra tükettikleri taktirde aynı faydalardan yararlanabileceğini söylüyor. Bu bal bronş, boğaz iltihabından karaciğerlerin temizlenmesine kadar bir çok hastalığa şifadır. Bu bal bunun yanı sıra sindirim sistemindeki hücrelerin herhangi bir deformasyona uğramasının önüne geçer. 

SAĞLIK BLOG Sizler için hazırladığımız sağlık ve ilgili konularda makaleleri inceleyebilirsiniz.

tümünü göster
Yeni mezun bir doktor ne kadar maaş alır?

Blog Yeni mezun bir doktor ne kadar maaş alır? Yeni mezun bir doktor ne kadar maaş alır? Öğrencilik yıllarınızın ardından merak ettiğiniz soruya yanıt veriyoruz: Yeni mezun bir doktor için... 11 Aralık 2023

Doktor Sitesi

Blog Doktor Sitesi Doktor Sitesi: Sağlığınızı korumak için uzman bilgiler ve tedavi seçenekleri sunan güvenilir bir kaynak. Doktor Sitesi İnternet çağıyla birlikte... 11 Aralık 2023

Doktor Sitesi, sağlık bilincini artırmayı ve doğru sağlık kararları almanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. - Doktor Numaraları | Doktor Online Muayene

PDF kitap indir
Gaziantep Oto Kiralama
Gaziantep Havalimanı Transfer